Blog › Páraáteresztő vakolat, festék: Mire jó és mire nem?
Amikor vakolatot, vékonyvakolatot, vagy homlokzati festéket készülsz választani, szinte biztosan találkozni fogsz „páraáteresztő” kifejezéssel illetett termékekkel, ez pedig elgondolkodtat majd. Szükséged van neked erre? Hasznos lenne ilyen anyagot választani, vagy nem? Ahhoz, hogy ezt el tudd dönteni, fontos tisztában lenni azzal, mire is képes egy ilyen termék – na meg mire nem.
Érdekes egy dolog a pára. Ha kevés van belőle, az a baj, ha túl sok, akkor meg az, ideális szinten tartani viszont nem olyan egyszerű, pedig az emberi egészség szempontjából és az épületek megóvásához is fontos lenne.
Az állandóan magas páratartalmat nem szeretik a falak, hiszen a hűvösebb felületen könnyedén kicsapódik, ez pedig átnedvesedést, vakolat pergést, csempe pergést, penészedést és algásodást okozhat. Az irreálisan magas páratartalomnak egészségünkre is rossz hatása van, hiszen testünk nem képes a megfelelő hőszabályzásra, ez pedig nem csak rossz közérzethez, hanem akár hőgutához is vezethet. A falakon megjelenő penész eközben légúti megbetegedéseket és súlyos allergiát válthat ki az arra érzékenyeknél.
Így már elég egyértelmű, miért kell komolyan venni a párát, ugye?
Sokan úgy gondolják, hogy páraáteresztó vakolatokkal és festékekkel egy szempillantás alatt meg lehet oldani a vízszigetelés hiányából/problémáiból adódó falvizesedést, ami persze nem igaz. Segíthet valamennyit a helyzeten, de ha maga a vízszigetelés nincs pótolva/kijavítva, akkor a falak előbb-utóbb károsodni fognak.
A hőszigetelés hiánya/hibája is okozhat problémát házon belül, hiszen a falak így jobban áthűlnek, a pára pedig könnyebben kicsapódik, megágyazva ezzel a vizesedésnek és a penésznek. Páraáteresztő vakolattal és festékkel ezt sem lehet maradéktalanul megoldani.
Ezek a vakolatok gyorsan felveszik a belső terekben lévő párát, és gyorsan képesek azt leadni is, rövid időn belül megszáradó réteget képeznek. Mivel a nedvesség nem marad bennük sokáig, így az kisebb eséllyel tesz kárt a vakolatban, valamint nagyban csökken a penész kialakulásának kockázata is. Belső terekben használva nem engedi, hogy a páratartalom egészségtelenül magas szintre emelkedjen, de ezt persze csak megfelelő vízszigeteléssel és rendszeres szellőztetés mellett képes biztosítani. A Baumit KlimaUni vakolat például tökéletes erre a célra, akár fürdőszobákba is használhatod!
Homlokzatok esetében a páraátersztő vakolat és a páraáteresztő festék különösen fontos akkor, ha kőzetgyapot hőszigetelést választottál. Ez a szigetelőanyag nagyon érzékeny a nedvességre, nem tesz jót neki, ha a felvett pára nem képes gyorsan távozni belőle. A párazáró vakolatok és festékek tehát nem számítanak a legjobb megoldásnak, nem is igazán szabad ilyet használni, hiszen az akár tönkre is teheti a hőszigetelést.
Összegezve:
A páraáteresztő anyagok nem nyújtanak megoldást arra, ha valamilyen okból vizesedik a falad, ugyanakkor azt megakadályozzák, hogy a környezet magas páratartalma károkat okozzon. Megelőzi a penészedést és az algásodást, kellemesebb klímát teremt otthonodban és megvédi kőzetgyapot hőszigetelésed a nedvesség romboló hatásaitól. Fürdőszobákban és konyhákban kifejezetten jó szolgálatot tehet, kőzetgyapottal szigetelt homlokzatokhoz pedig – ahogy említettük – szinte kötelező választás.