Blog › Parafa burkolat: Van értelme? Hová? És miért?
Amikor azon gondolkozol, milyen típusú burkolatot kellene választanod otthonodba, rengeteg anyag eszedbe juthat, egy azonban könnyen lehet, hogy elkerüli a figyelmed. Név szerint a parafa burkolat. Most megnézzük, milyen tulajdonságai vannak ennek az anyagnak, hová érdemes használni és hová nem. Tarts velünk, ha érdekel egy különlegesebb, nem annyira elterjedt burkolattípus!
A parafa burkolat természetes hatást kölcsönöz minden felületnek, akár padlón (parafa parketta), akár falon használod. Könnyen otthonossá, barátságossá és melegebb hatásúvá teheted vele otthonod, de óvodákba, iskolákba, más közintézményekbe is szuper lehet.
Ha padlóburkolatként használod, kifejezetten szeretni fogod, hiszen nagyon kényelmes járni rajta, jót tesz a lábnak és a hátnak. Puha, rugalmas hatása van, miközben meleg érzetet kölcsönöz: fázós talpaknak életmentő megoldás!
A parafa burkolat – bár sokan nem gondolnák róla – kifejezetten jól bírja a nedvességet, különösen megfelelő szellőztetés mellett. Nem jellemző rá a penészedés vagy a deformálódás, így fürdőszobákba és konyhákba is használhatod.
A parafa a paratölgy lehántott kérge, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ehhez a folyamathoz a fákat nem vágják ki és azok nem is pusztulnak el. Fenntartható módon állítják elő ezeket a burkolatokat, ami manapság sok ember számára lehet fontos szempont.
A parafa burkolat szuper hangszigetelő, a lépések zaját különösen jól tompítja. Ennek megfelelően élhetőbb, komfortosabb lakókörnyezetet biztosít többszintes épületekben is.
A parafa felület könnyen tisztán tartható, egy egyszerű porszívózás és enyhe felmosás is tökéletesen elég, ráadásul megjelenéséből adódóan a kisebb foltok, elszíneződések nem lesznek rajta látványosak.
A parafa burkolat egészen puha, ez pedig járás közben előnyös, kopásállóság szempontjából azonban elég nagy hátrány. Inkább kisebb forgalmú terekbe ajánlott, ahol nem tologatnak rendszeresen bútorokat vagy nehezebb tárgyakat, hiszen könnyen felkarcolódik, behorpad.
A parafa burkolatok általában natúr színűek (bár pácolással ezen minimálisan lehet változtatni) mintázatuk pedig szinte mindig ugyanolyan, hiszen ez a partölgy kérgének küllemén múlik. Ha lehengerlő dizájnra vágysz, nem biztos, hogy a parafa lesz a Te embered.
Parafa burkolatot padlóra és falakra is találhatsz, beépítéséhez csupán pár szerszámra, egyenletes, hibátlan alapra és parafa ragasztóra lesz szükséged. Ez azt jelenti, hogy függőleges és vízszintes felületekre is alkalmazhatod. Burkolhatod vele hálószobáidat, a gyerekszobát, a nappalit, a konyhát, sőt, még a fürdőszobát is.
Kifejezetten nagy forgalmú terekbe, ipari létesítményekbe nem ajánljuk, ahogy állandóan víz alatt lévő létesítményekbe sem ez a tökéletes választás.
Összességében elmondhatjuk, hogy a parafa burkolat inkább lakosság felhasználásra alkalmas, kényelmes, természetes, ugyanakkor nem a legtartósabb anyag, amit el lehet képzelni. Ennek a tudatában kell eldöntened, szeretnél-e ilyen felületet, vagy inkább más burkolatot választanál.