Blog › Szárazbeton használata, kiadóssága és más tudnivalók
Ha jön a tavasz, akkor a ház körüli betonozási munkák is elindulnak, ehhez pedig a szárazbeton a leghatékonyabb beton típus. Nézzük meg, miért érdemes ilyen anyaggal dolgozni, hogyan kell használni, milyen a kiadóssága és mit kell még tudni róla ahhoz, hogy tökéletes munkát végezhess.
Tarts velünk, ha Te is betonozást tervezel!
A szárazbeton – más néven zsákos beton, készbeton – egyfajta instant anyag: a beton száraz összetevői, amihez már csak megfelelő mennyiségű vizet kell adagolni. Mivel az alkotórészek arányait a gyárban, szakértők határozzák meg – az előírt mennyiségű víz hozzáadásával – tökéletes minőségű betont kaphatsz, szinte fáradozás nélkül.
A szárazbeton 25 kg-os, viszonylag kis kiszerelésben is kapható, így apróbb munkákhoz is pazarlás nélkül vásárolhatod meg, ráadásul egyáltalán nem is drága: 25 kg mindössze 1300-2000 Ft-ba kerül.
Szárazbetont egyértelműen NEM hatalmas ipari létesítmények, kórházak vagy bevásárló központok építéséhez szokás használni, ahogy egy teljes lakópark felhúzásához sem ideális. Ezekben az esetekben nem lenne előnyös, hogy hatalmas mennyiségű anyagot kell kikeverni kis zsákokból.
Ezt a terméket sokkal inkább ajánljuk kisebb ház körüli munkákhoz és javításokhoz:
A szárazbeton használata egyébként meglehetősen egyszerű. Mivel a száraz anyagok arányaival már nem kell foglalkozni, elég a termék csomagolásán feltüntetett mennyiségű vizet hozzáadni a termékhez, majd összedolgozni egy betonkeverőben.
Egy zsák 25 kg-os szárazbetonhoz általában 2,8-4 liter víz szükséges, de persze ez gyártónként és termékenként is eltérő lehet, így mindig a csomagoláson feltüntetett számokat vedd figyelembe! A túl sok és a túl kevés mennyiségű hozzáadott víz egyaránt rontja a beton végső minőségét, szilárdságát és teherbíró képességét!
A vízzel kapcsolatban fontos még megjegyezni, hogy mindig teljesen tiszta, vezetékes vizet érdemes használni, ugyanis a szennyezett folyadék is árt a beton minőségének.
A legtöbb szárazbetonhoz NEM szabad semmiféle betonadalékszert (vagy vízen kívül BÁRMIT) keverni, így fagyásgátlót sem! Ez azt is jelenti, hogy +5 fok alatti kinti hőmérséklet esetén legtöbbször nem lehet őket biztonságosan használni. A szárazbeton inkább tavaszi, nyári és ősz eleji munkákhoz ideális!
Ha a téli betonozás érdekel, olvasd el ezt a cikket!
Hány fokig lehet betonozni? Főszerepben a beton fagyálló adalék
Ez termékenként változhat, ugyanakkor leggyakrabban körülbelül 20 kg szárazbeton szükséges 1 m2 felület 1 cm-es vastagságban való lebetonozásához. (20 kg/m2/cm) Ebből az értékből már nagyjából ki lehet számolni, hogy a Te igényeidhez körülbelül hány zsák anyagot kell vásárolnod (egy zsák, mint említettük, általában 25 kg).
A szárazbetonnal való munka – maga a kiöntés és az utókezelés – nem tér el más betonfajtáktól, előkevert jellege azonban nagyban megkönnyítheti a dolgod és csökkentheti annak az esélyét, hogy elrontod a szárazanyagok arányát. Próbáld ki Te is!