Blog › Szárító vakolat: Mennyire jó megoldás vizesedés ellen?
Állandóan nedves a fal, pereg a vakolat? Sókivirágzások jelentek meg, sőt, még penész szag is terjeng? Akkor a Te házadban is komoly probléma a falak vizesedése. Na de hogyan lehet ezt „megoldani” utólagos vízszigetelés nélkül? Nézzük meg a szárító vakolat lényegét, hatását és azt, mire képes valójában. Tarts velünk!
Több cikkünkben is említettük már, hogy a házfalak nedvesedése nagyon káros és több oka is lehet: tető beázás, csőtörés, talajvíz felszivárgás, vagy a vizes helyiségek hiányzó szigetelése. Ez az állapot hosszabb távon együtt járhat a falak penészedésével, salétromosodásával – a vakolat felrepedezésével, foltokban lepergésével, illetve a fal szerkezetének károsodásával.
Az tehát egyértelmű, hogy a vizesedés semmiképpen nem jó dolog. Ha a tetővel, vagy egy repedt vezetékkel van gond, a probléma helyi rendezése után a falak ki tudnak száradni, abban az esetben viszont más a helyzet, ha a víz a talaj irányából érkezik.
Ilyenkor legtöbbször a hibás, vagy hiányzó vízszigetelés a gond forrása, amit utólag pótolni nagyon nehéz és drága.
Talán feltűnt, hogy a bevezetőben idézőjelbe tettük a megoldani kifejezést. Nem véletlenül. Fontos tudni, hogy a vizesedés kiváltó okát egy vakolattal nem lehet megoldani, tehát a falak akkor is nedvesedni fognak, ha szárító vakolatot alkalmazol. A víz károsító hatása azonban csökkenhet, a vakolaton nem jelenik meg a sólerakódás és nem fog leperegni a falról az anyag. Ez azt jelenti, hogy nem kell majd évente a felújítással vesződnöd és erre súlyos összegeket költened.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a vizesedést véglegesen csak a probléma forrásának kezelése hárítja el, minden más csupán ráncfelvarrás lehet.
A hétköznapi vakolatokra jellemző, hogy a falban lévő nedvesség a külső felületükről párolog el, így a vízben lévő sók itt kicsapódnak és folyamatosan felveszik a levegő külső nedvességét. A sókristályok mérete növekszik, ami tönkre teszi a festéket és felfeszíti az egész vakolatot.
A szárító vakolat ezzel szemben olyan légpórusokat tartalmaz, melyen a víz nem képes átjutni, nem szivárog ki a vakolat felszínére, vízgőz formájában azonban képes kijutni a szabad levegőre. A párolgás a vakolat belsejében történik, így a sók is ott maradnak, az anyag speciális szerkezetéből adódóan pedig a kristályok nem teszik tönkre a felvitt réteget.
Ezt az anyagot leginkább akkor érdemes használni, ha a víz a talaj irányából kerül a falba, hiszen más esetben egyszerűbb helyre hozni az alapvető hibát: kijavítani a tetőt, megjavítani az eltört csövet stb. Természetesen fel lehet vinni úgy is, hogy a vízszigetelést nem hozod helyre, de ebben az esetben a baj nem szűnik meg, csak kevesebb fejfájást okoz majd.
Ezen kívül remekül alkalmazható a vakolat utólagos vízszigetelés után, a falak gyors kiszárításának érdekében – egyfajta kiegészítésként, ahogy a legtöbb faltípusra akár megelőzésképp is alkalmazhatod.
Mint a legtöbb különleges tulajdonsággal rendelkező anyag, a szárító vakolat sem olcsó. Míg egy sima vakolat ára 30 kilós kiszerelést nézve 2000-2300 Ft körül mozog, úgy egy szárító vakolat ugyanekkora mennyiségben 6000-10 000 Ft-ba is kerülhet. Érdemes tehát alaposan átgondolni, valóban szükség van-e rá és esetleg szakértői véleményt is kérni.
A szárító vakolat egy különleges, nem mindennapi megoldás: reméljük, hogy sikerült pár érdekes információval szolgálnunk róla. Ha kedvet kaptál hozzá és úgy érzed, számodra is hasznos lenne, kattints IDE és nézd meg webshopunk szárító vakolatait!