Blog › Térkövezés házilag, gyorsszegély használatával: így könnyebb!
A térkövezés egyik nagy előnye mindig is az volt (a szépségén kívül), hogy minimálisra lehetett vele csökkenteni a betonozási munkákat: mindössze a szegélyek kialakításánál volt szükség rá. Eddig, ugyanis gyorsszegély használatával ma már teljes mértékben ki lehet kerülni ezt a fajta tevékenységet, így a térkövezés gyorsabbá, egyszerűbbé és laikus-barátabbá válhat.
Nézzük meg, mi az a gyorsszegély és hogyan kell használni udvarod egy-egy részének térkövezésekor.
A térburkolattal ellátott felületek oldalait hagyományos módon szegélykövek betonba ágyazásával támasztották meg. Ez biztosította a burkolat széleinek stabilitását és az ideális teherbírást, tehát nem éppen volt ajánlott kihagyni. A Barabás által gyártott – és egyébként webáruházunkban is megvásárolható – gyorsszegély ezt a munkafázist és funkciót hivatott kiváltani.
A gyorsszegély egy fordított T alakú, műanyag szegélyprofilból, a térkövek alá visszanyúló geotextíliából és egy lapos, leszegelhető profilból áll. A gyorsszegélyt így a szegek mellett a térkövek saját súlya is stabilizálja, mondhatni a rendszer önmagát tartja egyben.
Ezekhez a profilokhoz nem kell ásni, betont keverni, betonozni, figyelni a szegélykövek megfelelő beépítésére, ami összességében akár 20-25%-nyi munkaidőt is megspórolhat Neked! Arról nem is beszélve, milyen egyszerű használni.
Barabás gyorsszegély a Mesterek Futárán
Egyenes és íves kivitelben is választhatod, így a legtöbb térburkolat formához tökéletes lesz.
A térkövezés lépéseiről és a térkő fajtákról korábban már írtunk, így a teljes folyamatot most nem vezetnénk le. Ha érdekel a téma, olvasd el azt a bejegyzésünket is, persze észben tartva, hogy a szegély kialakításának lépése gyorsszegély használatával más lesz.
Térkő lerakás – és minden, amit a térkőről tudni érdemes!
A gyorsszegély akkor kerül beépítésre, amikor már az ágyazó réteg (folyami homok) is le van terítve. Ebben a fázisban tehát már kiemelted a földet, elkészítetted a fagyálló, zúzott kőből álló réteget és készen áll az imént említett ágyazó réteg is.
Ezek után ki kell jelölnöd a szegély vonalát, hogy tudd, pontosan hová kell helyezned az elemeket. Először is a fordított T profilokat rögzítsd a homokos rétegbe, majd a geotextília megfeszítése után a belső rögzítőprofilt is leszegelheted.
Barabás rögzítőszeg gyorsszegélyhez
Ebből méterenként körülbelül 4-5 darabot érdemes használni, de a T profilhoz és a belső profilhoz együttesen. (egy oldalon tehát méterenként körülbelül 2 db szeg biztosan kell)
Miután ezzel készen vagy, gyakorlatilag már csak a térkövek lerakása és a fugázás van hátra.
Nos, ha kerti szegélykövekkel szeretnéd megoldani ezt a feladatot, akkor készülj fel, hogy szükséged lesz extra ásásra, beton keverésre, beton kiöntésre, a szegélykövek pontos beállítására és megtámasztására, ismét betonozásra, majd minimum 2 nap várakozásra, hogy kössön valamennyit az anyag. Összességében a kivitelezés tehát napokkal is lassabb lesz, mint gyorsszegély használatával, az extra fáradtságról és maceráról pedig még egy szót sem szóltunk.
A Barabás gyorsszegély egy professzionális és könnyen használható eszköz, amivel a kezdő térkövezők is viszonylag egyszerűen boldogulhatnak. Sok órát, fáradtságot, idegeskedést és pénzt spórolhatsz meg, ha ezt választod