Blog › Természetes kövek fugázása
Legyen szó kertépítésről, lábazat dekorálásról vagy lakásunk belső burkolásáról a természetes kövek beépítésével gyönyörű eredményre számíthatunk. A lapok felragasztásánál figyelnünk kell arra, hogy kellő teherbírású ragasztót válasszunk, hiszen ezek a kövek igen súlyosak. De vajon azt is tudjuk, hogy mivel kell fugázunk a lapok között?
Nagyon fontos tényező a lapok közötti rés mérete. Mivel a természetes kövek szélei egyenetlenek, változó mélységűek ezért előfordulhat akár 8-30 mm vagy még ennél is szélesebb fugahézag. A legtöbbet használt fugázókat általában 3-4 mm széles fugahézagokba lehet felhasználni, tehát ezek nem alkalmasak a természetes kövek fugázására. A Mapei ezekre a felületekre egy speciális fugázóanyagot fejlesztett ki, mely 5-50 mm közötti fugahézagok kitöltésére alkalmas. Különleges tulajdonsága, hogy hasonló rusztikus megjelenéssel bír, mint maga a kövezet. Nagyobb szemcséket tartalmaz, így az eredmény semmiképpen nem lesz művies. A Keracolor Rustic helyesen alkalmazva tartós, a nyomó- és hajlító-húzószilárdsága valamint a fagyás- és olvadásállósága miatt, nagyon jó kopásálló, kis zsugorodású, ezeknek köszönhetően hosszú távú megoldást biztosít széles változó vastagságú fugahézagokban is.
Ha elkészültünk a fugázással, a nyílászárók, falak, padló és a burkolat találkozásánál rugalmas hézagkitöltésre van szükség. Ezek a kövek anyagukat tekintve legtöbbször mészkövek és kvarcitok, de lehetnek akár andezitok vagy homokkövek is. Figyelnünk kell arra, hogy ebben az esetben ne ecetsavas hézagkitöltőt használjuk, mert az ecetsav megmarhatja a burkolatot. Ezekre a felületekre a Mapesil LM rugalmas hézagkitöltőt érdemes használni. Ezt az anyagot speciálisan természetes kövekhez, márványhoz, kerámiához fejlesztették ki.
A természetes kövek ma reneszánszukat élik. Nemcsak a házak lábazatán és járdák építésénél használják. Bátran elkészíthetőek természetes kövekkel kandallók, kemencék, kerítések, lépcsők is, melyeket hosszútávra tervezünk. Az építéshez szükséges anyagok kiválasztásánál érdemes a legkiválóbb anyagok mellett dönteni, hiszen ezen felületek javítása igen körülményes.