Blog › Útikalauz a beton adalékszerek világába
Az adalékszerek a betonozás során fellépő problémákat hivatottak kiküszöbölni, illetve a felmerülő igények kielégítésére szolgálnak, hiszen általuk javul a beton minősége és kezelhetősége. Télen és a nyári hónapokban is találkozunk olyan kihívásokkal a betonöntés folyamán, amiben nagyszerű partnereink lehetnek.
Fontos! Csak olyan adalékszereket használjunk, amely alkalmassági vizsgálattal rendelkeznek és mindig olyan arányban használjuk azokat, ahogy azt a gyártó feltünteti.
Amennyiben azt szeretnénk, hogy gyorsabban kössön a betonunk, védjen a korrózió ellen, ha nem szeretnénk, hogy tönkre menjen a friss betonunk a hideg időben, el szeretnénk kerülni a hajszálrepedéseket, ezekben az esetekben, mind érdemes adalékszereket használni.
Tudtad? Már a két világháború közötti időszakban elkezdték az adalékszerek tesztelését és gyártását, vízzáróság fokozására és kötésgyorsításra? A fagyás gátlásra kálciumkloridot használtak, azonban annak adagolását korlátozták, mert a betonba fektetett acélbetétek korrózióját eredményezte.
Milyen esetekben használjuk adalékszereket?
- Ha a szilárdulás ütemét és a kötési sebességet szeretnénk növelni, akkor gyorsító adalékanyagot kell használnunk, amelyek növelik, a beton korai hőmérsékletét ezáltal serkentik a kötési folyamatokat, vagy növelik a kezdő szilárdságot.
TIPP: Aljzatbeton öntésénél használhatjuk a Dynamon SF Estrichzusatz terméket, amennyiben a gyors száradás és a mihamarabbi burkolhatóság a cél. Gyorsítja és növeli a mechanikai szilárdságot, javítja a hővezetést. Ez különösen padlófűtésnél előnyös tulajdonság.
- Ha a kötési sebességet és a szilárdulás ütemét nem gyorsítani, hanem lassítani szeretnénk, késleltető adalékszereket kell használnunk, amelyek lelassítják a bedolgozhatóság időtartamát. Ez különösen a nyári hónapokban lehet nagyon hasznos, illetve, amikor előreláthatólag nem fogjuk tudni egyben bedolgozni az egész betonkeveréket.
TIPP: Ilyen esetekre ajánljuk a Mapeplast N11 termékünket, aminek enyhe kötéskésleltető hatása van és bedolgozhatóságát hosszú időn keresztül megtartja.
- Ha nem szeretnénk, hogy hajszálér repedezések jelenjenek meg a betonon. Ennek érdekében oda kell figyelnünk a beton zsugorodásának elkerülésére.
Egyrészről a beton természetes száradási folyamatából is következhet, hogy kisebb hajszál repedések feltűnnek felületen. Egyes esetekben a repedések, mélyebbek lehetnek, ezek előfordulhatnak, ha rossz arányban adagoltuk a gyorsító adalékot, amelyek növelhetik így a beton zsugorodását.
TIPP: A beton zsugorodását elkerülhetjük a Mapecure SRA 25 használatával. Ez az adalékszer, vegyileg avatkozik be a zsugorodást létrehozó mechanizmusokba és megakadályozva a hajszálrepedés –képződést.
+1 TIPP: Plusz biztonságot jelent, ha a betonkeverékbe teszünk a Mapefibre NS18 termékünkből, amelyek polipropilén monofil szálacskák. 100%-os tisztaságú, fibrillált, lúgálló, nem nedvszívó polipropilén szálak, amely a friss és megszilárdult betonban a zsugorodási repedések megakadályozására szolgálnak.
Az adalékszerek alkalmazása mellett fontos azzal tisztában lennünk, hogy ezeknek a szereknek az alkalmazása nem hatékony, hogyha az összeállított beton minősége, silány, nem megfelelő.