Blog › Mikor érdemes vízálló építőlemezt használni?

Mikor érdemes vízálló építőlemezt használni?

 

A vízálló építőlemez egy nagyon hasznos találmány, különösen akkor, ha magas páratartalmú, vagy víznek erősen kitett környezetben szeretnél valamilyen építési, felújítási munkát végezni. Na de mi is ez pontosan? Miben más mint a gipszkarton, vagy éppen az impregnált gipszkarton? Hová érdemes használni? Mennyivel kerül többe, mint más anyagok? Nézzük meg!

 

Mi a vízálló építőlemez?

 

 

A vízálló építőlemez egy speciális termék, amelyet kifejezetten nedves vagy párás környezetekhez fejlesztettek ki. Általában polisztirolból, azon belül is XPS-ből készül, de léteznek üvegszövet erősítéses gipszkarton megoldások is. Hasonló helyzetekben alkalmazzák, mint a hagyományos gipszkartont, tehát beltéri válaszfalak, előtétfalak és álmennyezetek készítéséhez – kültérre ritkán választják, illetve csak bizonyos típusait.

 

Milyen tulajdonságai vannak?

 

  • Teljes vízállóság: Nem szívja be a vizet, ezért nem duzzad meg, nem deformálódik, nem válik instabillá. Ez még az impregnált gipszkartonról sem mondható el teljes bizonyossággal, hiszen bizonyos páratartalom felett az is károsodhat.
  • Penészállóság: A nedvességnek kitett helyeken sem alakul ki rajta penész vagy gomba, így garantálja az egészséges, esztétikus lakóteret. Sokan nem tudják, de a penész akár súlyos allergiát, légzőszervi megbetegedéseket is okozhat, így ez egy kifejezetten fontos szempont.
  • Méretstabilitás: Nem vetemedik  pára vagy hőhatás miatt, megőrzi eredeti formáját. Ennek köszönhetően az épített szerkezetek mindig esztétikusak maradnak, a lapokra került burkolat pedig nem sérül.
  • Magas mechanikai szilárdság: Erős, tartós szerkezetet biztosít. Nem véletlen, hogy az épületek lábazatait is XPS anyaggal szigetelik, hiszen ez kibírja az erősebb rúgásokat, ütéseket is.
  • Kiváló hő- és hangszigetelési tulajdonságok: Segíthet az energiahatékonyság javításában, hiszen a polisztirol nagyon jó hőszigetelő, azon belül is az XPS a magasabb hatásfokú.
  • Könnyű megmunkálhatóság: Egyszerűen vágható és alakítható, gyakorlatilag egy sniccer is elég hozzá. Ennek köszönhetően gyorsan, könnyen lehet vele dolgozni.
  • Burkolható: Könnyedén elbírja a csempét, a járólapot és más burkolatokat – padlón és falakon egyaránt.

 

Mire, hová használható a vízálló építőlemez?

 Vízálló építőlemez fürdőszobába

Vízálló építőlemezt leginkább magas páratartalomnak kitett, illetve vizes helyiségekben használnak, hiszen ezeken a területeken a legfontosabb, hogy a nedvességet megfelelő mértékben kezelje a rendszer.

  • Fürdőszobák és zuhanyzók falburkolataként: ellenáll a folyamatos nedvességnek és az extrém magas páratartalomnak.
  • Konyhákba: védi a falakat a gőz és a kifröccsenő folyadékok ellen.
  • Wellness-részlegekbe és uszodákba: ezeken a területeken szinte mindig nagyon magas a páratartalom, amit az ilyen lemezek el tudnak viselni.
  • Pincehelyiségekbe: ahol magas lehet a páratartalom.
  • Fal és padló felület kiegyenlítésre új burkolat fektetése előtt
  • Mosdópult építésére
  • Csőrendszerek esztétikus takarására
  • Kád előfalazására
  • WC fülke beépítésére

 

Mikor érdemes ezt választani gipszkarton helyett? Mik az előnyei?

 

A gipszkarton egy fantasztikus anyag, de a nedvességgel és a magas páratartalommal hadilábon áll, hiszen tulajdonképpen papírból és gipszből készül. Létezik ugyan impregnált típusa, ami például egy jól szellőztetett fürdőszoba páratartalmának képes ellenállni, de extrém körülményekhez ez sem ideális.

A vízálló építőlemez ezzel szemben:

  • Speciálisan vizes körülmények közé lett tervezve, nem egy alapvetően száraz helyiségekbe szánt anyag lett módosítva úgy, hogy jobbak legyenek a tulajdonságai.
  • Ellenáll a magas, akár 85% feletti páratartalomnak is, ezért állandóan használt wellness részlegekbe is tökéletes lehet.
  • Jobb hőszigetelő képességgel rendelkeznek, mint a gipszkarton, ezért a fűtési költségek csökkentésében is segíthetnek.
  • Annyira ellenállóak, hogy akár padlók fedésére is használható, a burkolat fogadása előtt.
  • Nem hajlamos a penészedésre.

 

Vízálló építőlemezt tehát abban az esetben érdemes választanod, ha kifejezetten magas páratartalmú helyiségbe, vagy erős nedvességnek kitett szobába használnád, esetleg magasabb teherbírásra lenne szükséged, mint amit egy gipszkarton nyújthat.

 

Hogyan alakulnak a vízálló építőlemez árak?

 

Vízálló építőlemezből többféle típus és méret is létezik, ezeknek az ára pedig eltérő lehet. Érdemes tudni, hogy 2,4 m2 impregnált gipszkarton körülbelül 3500-4000 Ft-tól rendelhető, míg ugyanennyi vízálló építőlemez nagyjából 25 000 Ft-tól érhető el.

Ez a termék tehát drágább, mint a gipszkarton, de sokkal jobb tulajdonságokkal is rendelkezik. Nézzünk egy részletesebb táblázatot:

 

Vízálló építőlemez mérete

Vízálló építőlemez ára

600 x 1300 x 7 mm

7000 Ft-tól

600 x 1300 x 10 mm

9000 Ft-tól

600 x 2600 x 10 mm

18 000 Ft-tól

600 x 2600 x 20 mm

21 000 Ft-tól

600 x 2600 x 30 mm

24 000 Ft-tól

600 x 2600 x 48 mm

32 000 Ft-tól

 

Az árak persze gyártóról-gyártóra változhatnak, de körülbelül ilyen költségekre számíthatsz, ha ilyen anyaggal szeretnél dolgozni.

 

A vízálló építőlemez nem lesz tökéletes mindenki számára, de akinek ilyen magas teljesítményű elemekre van szüksége, az imádni fogja. Rendeld meg webáruházunkból, kérdés esetén pedig keresd bátran szaktanácsadónkat!

 

Link