INGYEN házhoz szállítjuk a rendelésed Budapesten 50.000 Ft felett.
INGYEN házhoz szállítjuk a rendelésed Vidéken 290.000Ft felett.

Blog › Milyen szakember a burkoló: munkája, szükségessége, árai

Milyen szakember a burkoló: munkája, szükségessége, árai

 

Gondoltál már valaha arra, hogy a lakásod vagy házad padlója, fala mennyire meghatározza az otthonod hangulatát és stílusát? És ki az, aki mindezt a szépséget és tartósságot megteremti? Nem más, mint a burkoló! De vajon pontosan mit is csinál egy burkoló, mikor van rá szükséged, és milyen árakkal számolhatsz? Ebben a bejegyzésben mindent megtudhatsz erről a fontos szakmáról.

 Burkolás

Kit nevezünk burkolónak?

 

Egyszerűen fogalmazva, a burkoló az a szakember, aki különféle anyagokkal – legyen az kerámia, kő, parketta, laminált padló vagy éppen speciális falburkolat – látja el a padlókat, falakat és más felületeket. Ő az, aki a nyers alapból esztétikus és funkcionális csodákat varázsol. A burkoló nem csupán lerakja az anyagokat, hanem előkészíti a felületet, méretre vágja a lapokat, majd  gondoskodik a tökéletes illesztésről és rögzítésről. Persze már a munka elkezdése előtt is akad dolga, hiszen elláthat rengeteg hasznos tanáccsal, segíthet kiválasztani a céljaidnak megfelelő burkolatot.

 

Mit csinál a burkoló?

 

A burkoló munkája sokrétűbb, mint gondolnád, nem csak a csempék és járólapok lerakásából áll. Íme néhány feladat, amivel egy burkoló foglalkozik:

  • Tanácsadás: A burkoló szükség esetén el fogja mondani, milyen típusú terhelés mellé milyen anyagokat ajánlott használni
  • Felület előkészítése: Ez az egyik legfontosabb lépés. A burkoló megtisztítja, kiegyenlíti és szükség esetén alapozza a burkolandó felületet, hogy a végeredmény tartós és esztétikus legyen.
  • Mérés és tervezés: A pontos mérés elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű anyag kiszámításához és a burkolási minta megtervezéséhez.
  • Anyagok vágása és formázása: Gyakran előfordul, hogy a burkolólapokat vagy más burkolóanyagokat méretre kell vágni vagy speciális formákat kell kialakítani. Ez is a burkoló feladatai közé tartozik.
  • Burkolatok lerakása: Ez a munka oroszlánrésze. A burkoló ragasztóval vagy más rögzítési módszerrel a helyére illeszti a kiválasztott burkolatot, ügyelve a pontosságra és a vízszintességre.
  • Fugázás: A burkolólapok közötti réseket fugázóanyaggal tölti ki, ami nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem véd a nedvesség behatolása ellen is, illetve így kerülhető el a szerkezeti mozgásokból adódó burkolat repedés.
  • Szilikonozás: A sarkokban és a szaniterek mentén szilikon tömítést készít, ami vízállóvá teszi a csatlakozásokat.
  • Szaniterek beépítése (esetenként): Néhány burkoló vállalja a fürdőszobai szaniterek, kádak, zuhanyzók beépítését is, bár ez gyakran egy külön szakma, a vízvezeték-szerelő feladata.
  • Parkettázás és egyéb padlóburkolás: A burkoló nem csak hidegburkolatokkal dolgozik. A parketta lerakása, a laminált padló fektetése is a feladata lehet.

 

Milyen munkákhoz szükséges burkoló szakember?

 

Szinte minden építkezésnél vagy felújításnál szükség lehet egy jó burkolóra. Íme néhány tipikus példa:

  • A fürdő padlójának és falainak csempézéséhez: A fürdőszoba egy olyan helyiség, ahol a vízállóság és a könnyű tisztíthatóság kiemelten fontos, ezért a csempézés – főként a jó csempézés - elengedhetetlen.
  • A fürdőszobai szaniterek, kádak, zuhanyzók beépítéséhez: Bár nem minden burkoló végzi el ezt, sokan értenek a szaniterek szakszerű beépítéséhez is. A környezetük burkolása azonban mindenképp hozzájuk tartozik.
  • A konyha padlójának csempézéséhez, járólapozásához: A konyhában a strapabíró és könnyen tisztítható padlóburkolat praktikus és esztétikus megoldás.
  • A konyha falának (vagy egyes részeinek) burkolásához: A tűzhely és a mosogató környékén a csempe védi a falat a szennyeződésektől és a nedvességtől.
  • A szobák, nappalik parkettázásához, más anyaggal való burkolásához: A melegburkolatok, mint a parketta vagy a laminált padló, otthonosabbá teszik a lakótereket, a burkolóknak pedig ezekkel is tudniuk kell dolgozni.
  • Nagyobb létesítmények burkolatainak kialakításához: Irodaházak, üzletek, csarnokok burkolási munkáit is burkolók végzik.
  • Speciális falburkolatok kialakításához: Dekorációs falpanelek, mozaikok vagy egyedi tervezésű burkolatok felrakásához is szakember szükséges.
  • Teraszok, erkélyek padlójának burkolásához: A kültéri burkolatoknak időjárásállónak és csúszásmentesnek kell lenniük.
  • Kerti utak, kerti járdák kialakításához: A burkoló segíthet a kert esztétikus és praktikus járófelületeinek megteremtésében.
  • Térkövezéshez: Bár a térkövezés egy külön szakág is lehet, sok burkoló ért hozzá.
  • Medencék dekoratív burkolásához: A medencék belső felületének burkolása speciális anyagokat és szaktudást igényel.

 

Milyen árakon dolgozik egy burkoló?

 

A burkoló árai számos tényezőtől függenek. Befolyásolja a munka típusa és bonyolultsága, a burkolandó terület nagysága, a felhasznált anyagok minősége, a felület előkészítésének szükségessége, valamint a burkoló tapasztalata és a régió árszínvonala.

 

Általánosságban elmondható, hogy a burkolók négyzetméter áron vagy órabérben dolgoznak. A négyzetméter ár tartalmazhatja a munkadíjat és bizonyos alapanyagokat (pl. ragasztó, fuga), de ez mindig egyedi megállapodás kérdése. Az órabér akkor lehet releváns, ha kevésbé kiszámítható a munka időtartama, vagy ha aprólékos, sok időt igénylő feladatról van szó.

 

Fontos, hogy mindig kérj árajánlatot több burkolótól is, mielőtt döntést hozol. A szakembertől kapott árajánlatnak részletesen tartalmaznia kell a munka leírását, a felhasznált anyagokat és azok költségét, valamint a munkadíjat.

 

Mikor, miért nem érdemes a burkoló munkadíján spórolni?

 Burkolás, fugázás

Persze, a költségek fontosak, de bizonyos esetekben a burkoló munkadíján való spórolás hosszú távon sokkal többe kerülhet. Hoztunk néhány helyzetet, amikor érdemesebb a minőséget választani:

 

  • Ha nincs burkolási tapasztalatod és tökéletes munkára vágysz: A burkolás nem egyszerű feladat. A szakszerűtlen kivitelezés esztétikai hibákhoz, a burkolat leválásához vagy akár beázáshoz is vezethet, úgyhogy tapasztalat nélkül semmiképp ne vágj bele.
  • Ha üvegmozaikot vagy más mozaikot kell lerakni: A mozaikok lerakása nagy precizitást igényel. Egy tapasztalt burkoló tudja, hogyan kell ezekkel a különleges anyagokkal dolgozni, hogy a végeredmény lenyűgöző legyen, miközben te jó eséllyel csak kárt okoznál.
  • Ha extra nagyméretű burkolólapot ragasztanál: A nagyméretű lapok kezelése és szakszerű rögzítése speciális tudást és eszközöket igényel. Könnyen eltörheted őket, ha nem értesz hozzá, rossz felhelyezés esetén pedig akár le is eshetnek a falról.
  • Ha kifejezetten drága, különleges lapokat kell használni: Egy rosszul sikerült burkolás tönkreteheti a drága anyagokat, ami sokkal nagyobb veszteség, mint egy profi burkoló díja.
  • Ha nem tökéletes a felület, amire a burkolat kerül: Egy tapasztalt burkoló tudja, hogyan kell megfelelően előkészíteni az egyenetlen vagy problémás felületeket a burkolat tartósságának érdekében.
  • Ha nagyobb épületekben, intézményekben kell dolgozni: Nagyobb projektek esetén a pontosság, a határidők betartása és a minőségi munka elengedhetetlen.

 

A burkoló egy nélkülözhetetlen szakember, aki otthonod vagy épületed esztétikus és tartós burkolatainak megteremtésében kulcsszerepet játszik. Bár az árak változóak lehetnek, a minőségi munka hosszú távon megtérül. Ne spórolj a szaktudáson, ha tartós és gyönyörű végeredményre vágysz!

 

Ezeket a termékeket kivitelezőink is gyakran választják, neked is örömmel ajánljuk:

 

  

Link