Blog › Csempe festés lépései, avagy a bontás nélküli burkolat felújítás
Régi, kopott, besárgult, vagy csúnya a csempéd? Meguntad a színét, de se időd, se pénzed nincs arra, hogy leverd az egészet és újra burkold? Minél gyorsabban és egyszerűbben szeretnéd megcsinálni, szaki hívása nélkül? Akkor tudj meg mindent a csempe festés folyamatáról. Eláruljuk, milyen lépésekben és milyen anyagokkal kell dolgoznod, illetve adunk pár hasznos tippet is!
Amikor elgondolkozol azon, hogy le kéne festeni a csempét, biztosan felmerül benned a kérdés, hogy egyáltalán működik-e a dolog és tartós lesz-e. Nos, elárulhatjuk, hogy technikailag nincsen akadálya, viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni és megfelelő kivitelezés mellett jó pár évig szép maradhat a burkolat. Örök életű a csempe festés nem lesz, idővel meg fog sérülni és fel fog pattogni, de átmeneti megoldásnak tökéletes.
Poros, piszkos csempére nem szabad dolgozni, ugyanis minden szennyeződés akadályozni fogja az alapozó megfelelő tapadását. A vízkövet is el kell távolítani, ha nem akarod, hogy idővel azzal együtt essen le a csempe festék.
Ehhez használj zsír-és vízkőoldót, na meg valamilyen szivacsot. A munka ezen részét nem szabad elkapkodni: alaposnak kell lenned, ha minél tartósabb végeredményt akarsz.
A tisztítószert tiszta vízzel teljes mértékben el kell távolítani a csempe felületéről, majd várni, amíg az egész teljesen megszárad.
Persze nem árt, ha a festeni kívánt csempe környékét eközben lefeded valamivel, hogy az anyag csak oda kerüljön, ahová kerülnie kell.
Amikor előkészítetted a felületet, felviheted az alapozót. Ez nagyon fontos, ugyanis a csempe festék fényes felületre nem tapad jól, kell egy híd, ami összeköti a két anyagot. Csempefesték alapozóként a Tikkurila Otex nevű terméket ajánljuk, ami több színben is elérhető, így akár a festék árnyalatához legközelebb állót is kiválaszthatod.
Alaposan keverd fel az anyagot, majd hengerrel (a szivacs henger a legjobb erre a munkára) vidd fel az alapozót a csempére úgy, hogy a fugákba is kerüljön belőle. Fontos, hogy a fuga bekenéséhez se az alapozónál, se a festéknél ne használj ecsetet, ugyanis annak nyoma marad. A henger széleivel szépen meg lehet csinálni.
Amikor készen vagy várnod kell! 24 óra elteltével kezdődhet csak a csempe festés.
Csempe festésre többféle festéket is lehet használni. Ma már léteznek speciális csempe festékek is, de a színválaszték elég gyérnek mondható, így ha más árnyalatot szeretnél, inkább válaszd a Tikkurila Everal félmatt zománcfestéket, vagy valamilyen más tartós, jó minőségű zománcfestéket.
Keverd fel a festéket, majd hengerrel vidd fel a felületre 2-3 rétegben, attól függően, hogy mennyire fed egy-egy réteg. Bármilyen csempe festéket is választasz, mindig várd ki a csomagoláson feltüntetett száradási-és használatbavételi időket, még akkor is, ha összességében a csempe lefestése így akár több napig is elhúzódhat.
Ha mindezzel készen vagy, eltávolíthatod a festőszalagokat és a fóliákat is!
Fontos tudnod, hogy miután lefested a csempét, az sérülékenyebb lesz, mint eredetileg volt. Vízkőoldót, zsíroldót, erős vegyszereket nem szabad használni rajta, ahogy a rengeteg víz sem tesz neki kifejezetten jót. Tisztítani úgy érdemes, hogy egy száraz, vagy enyhén nedves puha ronggyal áttörlöd a felületet.
Dörzsölni, kapargatni egyáltalán nem szabad.
Összességében elmondható, hogy a csempe festés viszonylag egyszerű, olcsó és elég gyors is, ráadásul nem kell hozzá szétbontani az egész fürdőszobát, konyhát. Hátránya, hogy pár év után szinte biztosan felújításra szorul majd a csempe, de addig is kiváló átmeneti megoldás.
Vágj bele nyugodtan!