Blog › Ereszcsatorna méretek: választási útmutató

Ereszcsatorna méretek: választási útmutató

 

Az ereszcsatorna rendszer egy nagyon fontos elem, és nem csak a tető számára, hanem az egész épület szempontjából is, hiszen a csapadékvíz megfelelő elvezetése kritikus kérdés. Érdemes tehát többet megtudni az ereszcsatorna méretek és a csatorna típusok világáról, hogy Te is a legjobban válassz! Nézzük meg, miért kell erre nagy hangsúlyt fektetni, milyen formák közül válogathatsz, és mi határozza meg a szükséges vízelvezető méretét.

 Ereszcsatorna méretek

Miért fontos a vízelvezetés ideális kialakítása és az ereszcsatorna méretek szakszerű meghatározása?

 

Apróságnak tűnik egy-egy épület esetében, pedig az ereszcsatorna rendszerének kialakítása nagyon is fontos. Miért? Mindenki tudja, hogy a tavasztó-őszig tartó időszakban egészen sokszor esik az eső, amit ideális esetben a tetőfedő anyag levezet az ereszcsatornába, az pedig egy, az épülettől kellő távolságban lévő árokba, vízgyűjtő helyre. Ilyen módon az épületben nem keletkezik semmilyen kár, sem az alap, sem a falak nincsenek veszélyben.

A kevésbé kellemes forgatókönyv ezzel szemben valahogy így néz ki:

  • Nincs ereszcsatorna vagy rosszul van kialakítva, nem elég hatékony
  • Az esővíz nincs megfelelően elvezetve, így az akár a falakra is ráfolyhat, de az épület közvetlen közelében biztosan a talajba jut.
  • A talajt újra és újra átáztató esőzések meggyengítik annak szerkezetét, ami az alap süllyedéséhez vezethet.
  • Az épület rossz vízszigetelése esetén nagyobb mennyiségű víz szivároghat fel a falakba.
  • A süllyedő alap miatt megrepedhetnek a falak, ami súlyos esetben lakhatatlanná tehet egy otthont, de enyhébb helyzetekben is a vakolat rongálódását vonja maga után.
  • A vizesedő falakról lepereghet a vakolat, a belső terekben pedig erőteljes penészedés várható.

Természetesen ezek a problémák általában nem 1-2 hónap után jelentkeznek, de ha az ereszcsatorna állapota éveken át nincs helyre hozva, az később igen költséges lehet a számodra.

 

Milyen ereszcsatorna formák vannak? Melyiket mikor használjuk?

 

 

Az ereszcsatornák különböző formákban készülnek, és a megfelelő típus kiválasztása attól függ, milyen épülethez szeretnéd használni az adott elemet, illetve milyen esztétikai és funkcionális követelményeknek kell megfelelnie a terméknek.

 

1. Félköríves ereszcsatorna

 

Ez tekinthető a hagyományos formavilágnak, a legtöbb épületen a mai napig ilyet látni. Nincs kimagaslóan jó vízelvezetési képessége, de a szennyeződések, falevelek sem halmozódnak fel benne olyan könnyen, így családi házakhoz, klasszikus stílusú épületekhez tökéletes választás lehet. Szép, kellemes a megjelenése, elérhető színvilágai pedig minden épülethez passzolnak.

 

2. Szögletes ereszcsatorna

 

Ritkábban használják ezt a típust, mivel régebbi építésű, hagyományos házakhoz annyira nem illik a megjelenése, ugyanakkor modern, minimalista épületek díszeként szuperül mutat. Letisztult és elegáns, vízelvezető képessége pedig nagyon jó, ami a legfontosabb szempont. Nagy tetőfelület esetén kifejezetten ajánlott, ugyanis az megnöveli a lefolyó víz mennyiségét.

 

3. Ereszcsatorna + láncos levezetés

 

Ez a megoldás elég különleges, nem igazán elterjedt Magyarországon, de azért érdemes megemlíteni. A tető alatt végigfutó (félköríves vagy szögletes) csatornából nem egy zárt cső vezeti le a csapadékot, hanem egy díszes, szépen kialakított lánc. Kevésbé csapadékos területekre ajánlott, ázsiai stílusú és mediterrán házakhoz.

 

Mi és hogyan határozza meg az ereszcsatorna méreteket?

 

Az ereszcsatorna ideális méretének meghatározása nagyon fontos, hiszen alultervezés esetén a csapadékvíz egyszerűen túlcsordulhat rajta, ami évek alatt hasonló problémákat generálhat, mintha egyáltalán nem is lenne ott az elvezető rendszer.

 

1. A tetőfelület mérete

 

Az ereszcsatorna elsődleges feladata a csapadékvíz elvezetése, ezért a tetőfelület mérete kulcsfontosságú. Minél nagyobb a tető, annál nagyobb vízmennyiséget kell elvezetnie a csatornának, aminek így méretben is robusztusabbnak kell lennie.

 

2. A tető lejtése

 

A meredekebb szögű lejtés miatt a csapadék gyorsabban folyik le a tetőn, így egyszerre nagyobb mennyiségű víz kerül az ereszcsatornába, mint ugyanolyan esőzés mellett egy laposabb tetőnél. Ilyen épületekhez is nagyobb méretű csatornát kell választani.

 

3. Csapadékmennyiség

 

Szárazabb éghajlatú területeken, ahol ritkák a heves esőzések, nincs szükség olyan széles ereszcsatornára, mint a kifejezetten csapadékos vidékeken. Az elemek kiválasztásánál ezt is érdemes számításba venni.

 

 Nézzük meg az ereszcsatorna méreteket:

 

Tetőfelület

Lefolyócső mérete

Ereszcsatorna (kiterített) szélessége

0-50 m2

60-90 mm

200 mm

50-100 m2

70-100 mm

200 mm

100-150 m2

80-120 mm

333 mm

150-200 m2

120 mm

333 mm

200-250 m2

120-150 mm

333-400 mm

250-300 m2

120-150 mm

400 mm

300 m2 felett

150 mm vagy több

400 mm

 

Természetes a méretek meghatározását érdemes szakemberre bízni, aki pontosan tudja, hogy a terület adottságaihoz és az épület típusához képest milyen rendszerre van szükség a sikeres vízelvezetéshez.

Ha helyesen lettek felmérve a körülmények és a csatorna kivitelezése is rendben zajlott, akkor neked már csak az időszakos karbantartással kell majd törődnöd. Ez azt jelenti, hogy legalább néhány évente meg kell tisztítani az ereszt az esetleg bele kerülő falevelektől, madártollaktól és más, dugulást okozó szennyeződésektől.

Ez nem bonyolult folyamat, de egy létrára valószínűleg szükséged lesz hozzá, úgyhogy azt érdemes beszerezni.

 

Ha az ereszcsatornákkal kapcsolatban, vagy bármilyen más felújítási munkához kötődően kérdés merülne fel benned, keresd bizalommal kollégáinkat, akik igyekeznek 24 órán belül válaszolni!

 

Link