Blog › Mik a homlokzati hőszigetelés szabályai?

Mik a homlokzati hőszigetelés szabályai?

 

Érdekelnek a homlokzati hőszigetelés szabályai? Szeretnéd tudni, melyek azok a hibák, amiket érdemes elkerülni hőszigetelés kialakítása közben? Nézzük meg, mit kell észben tartanod ahhoz, hogy időtálló és hatékony szigetelésed legyen! Ebben a cikkben átvesszük a legfontosabb lépéseket, a hozzájuk kapcsolódó kihívásokat, illetve azt, miért fontos a helyes kivitelezés!

 

Mi a homlokzati hőszigetelés? Mikor van rá szükség?

 homlokzati hőszigetelés szabályai

Homlokzati hőszigetelés alatt az épület falaira kívülről felrakott szigetelést értjük, ami legtöbbször polisztirolból (EPS, XPS) vagy kőzetgyapotból készül. Ez a több centiméter vastag réteg ideális esetben csökkenti az épület hőveszteségét, aminek eredményeképp sokkal kevesebb fűtési energia felhasználásával érhető el kellemes belső hőmérséklet. Ilyen módon kevesebbe kerül a fűtés, sőt, nyáron még a hűtés is gazdaságosabbá válhat, az épület szerkezete pedig hosszabb ideig megőrizheti tökéletes állapotát.

A legtöbb épület számára fontos a homlokzati hőszigetelés, hiszen a falazóanyagok önmagukban nem biztosítanak megfelelő szigetelő teljesítményt. Tégla házakhoz, beton épületekhez, vályoghoz – ez a réteg minden esetben lényeges, de közel sem mindegy, mikor milyen anyagot választasz.

Szigetelés kiépítésére minden régi, még nem hőszigetelt épület esetében érdemes gondolni, de a sérült, vékony, elavult rendszerek cseréje is rengeteget csökkenthet otthonod energiafogyasztásán.

 

Mik a homlokzati hőszigetelés szabályai? Hogyan kerülhetők el a hibák?

 

Ha tudod, mik a homlokzati hőszigetelés szabályai, akkor sokkal nagyobb eséllyel kerülöd majd el a leginkább jellemző hibákat, ez pedig segít abban, hogy időtálló, hatékony és esztétikus szigetelésed legyen. Nézzük meg, mire érdemes odafigyelni!

 

1. Szakember hívása

 

Bár nem kötelező kivitelezőt hívni a munkához, fontos, hogy már a tervezés időszakában döntésre juss ezzel kapcsolatban. Extra költséget jelent, azonban megfelelő szaktudás nélkül Te nagyobb kárt okozhatsz, mint hasznot, így bizonytalanság esetén megéri felkeresni egy profit. Ha így teszel, akár hátra is dőlhetsz: sok teendőd valószínűleg nem akad.

 

2. A megfelelő anyag kiválasztása

 

A homlokzati hőszigetelés szabályai közül talán a legfontosabb az, hogy ideális anyagokkal kezdd el a munkát. Ha ezt a lépést elrontod, onnantól nincs mit tenni: soha nem lesz olyan a rendszer, amilyen lehetne.

A sikerhez fontos tudni, melyik hőszigetelés fajtát mikor alkalmazzuk:

  • EPS, grafitos EPS: tégla házak, beton épületek homlokzatához (vályoghoz nem alkalmas)
  • XPS: leginkább tégla házak, beton épületek lábazatához
  • Kőzetgyapot: tégla házakhoz, beton épületekhez, vályogból készült falakra, vegyes falazatra

Ha nem a helyzetnek megfelelő típusú anyagot választod, akkor jobb esetben csak extra költségeket generálsz saját magadnak, rosszabb esetben azonban a falak stabilitása is veszélybe kerülhet. (Pl.: vályogházak)

 

3. A megfelelő szigetelésvastagság meghatározása

 homlokzati hőszigetelés

Igen, ez még mindig a tervezés folyamata, de hidd el, a projekt nagyrészt ezen áll vagy bukik! A szigetelés szükséges vastagsága általában 10-15 cm körül alakul, de a pontos értéket csak úgy lehet kiszámolni, ha ismerjük az épület legfontosabb tulajdonságait. Érdemes kikérni szakember véleményét, hiszen ha vékonyabb szigetelést használsz, mint ami ideális lenne, akkor nem fogja elérni a várt hatékonysági szintet, vagyis nem lesz sokkal kevesebb a fűtésszámlád.

 

4. A falak előkészítése

 

A homlokzat közvetlenül érintkezik a külvilággal, ami bizony azt jelenti, hogy a felülete koszos, poros, zsíros vagy penészes lehet, sőt, akár növények is megtelepedhetnek rajta. Ez nem lenne ideális a hőszigetelés ragasztó számára, ezért a falat meg kell tisztítani a munka kezdete előtt.

A hőszigetelő lapok a piszok miatt nem esnének le a falról, hiszen dübel is tartja majd őket, de a rendszer hatékonyságát egy-két rés nagyban ronthatja.

 

5. Hézagmentes ragasztás

 

A hőszigetelő rendszerek és a hézagok nincsenek jóban egymással, minden rétegnél fontos a tökéletes illeszkedés. Ügyelj rá, hogy a fal és a szigetelő tábla között ne legyen rés, még egy pici sem, ugyanis az csökkenthet a rendszer hatékonyságán.

 

6. Dübelek használata

 

A homlokzati hőszigetelés szabályai alapján nem elég a falra ragasztani a táblákat: mechanikai rögzítésre is szükség van, amit dübelekkel lehet megoldani. Ezek az elemek áthatolnak a hőszigetelő táblákon és bele fúródnak a falba, hogy így biztosítsanak extra tartást a szigetelésnek.

A dübel méretét, típusát a szigetelés vastagságához igazítva és a fal anyagának tulajdonságait figyelembe véve kell meghatározni, hiszen a biztos tartás elengedhetetlen.

Egy táblára minimum 3 db dübel szokott kelleni, de ez helyzetfüggő.

 

7. A táblák felhelyezése

 

Nagyon fontos, hogy a hőszigetelő táblákat nem helyezheted pontosan egymás fölé, hanem azokat csúsztatva, kötésben kell elrendezni, nagyjából úgy, ahogy a téglákat is szokás. Ez a rendszer stabilitásának szempontjából lényeges, hiszen így az elemek egymást is tartják, támasztják.

Az ablakok, ajtók körül használj egész táblákat, semmiképp ne vágd őket formára!

 

8. A hőszigetelés fedése

 

A hőszigetelő rendszer nem maradhat fedés nélkül! Fontos, hogy ellátsd egy „tapasztó” réteggel, ami legtöbbször a ragasztóanyagból készül, és nem csupán védelmi, hanem kiegyenlítő funkciót is ellát: elsimítja a kisebb egyenetlenségeket.

Ebbe kerül az üvegszövet erősítés, ami a külső fizikai hatásokkal szemben teszi ellenállóvá a felületet, végül pedig jöhet a megfelelő, hőszigetelés típushoz választott vakolat, festék.

 

 

Miért fontos helyesen elkészíteni a homlokzati hőszigetelést? Milyen problémákat okozhat, ha nem így történik?

 

A homlokzati hőszigetelés szabályainak betartása nagyon fontos, mivel egy rosszul kivitelezett hőszigetelés nem csak kevésbé hatékony, hanem szó szerint káros is lehet. Nézzük meg, mit okozhat!

  • A rosszul megválasztott vagy rosszul beépített szigetelőanyag árthat a fal páraáteresztő képességének, ami jobb esetben csak beltéri vizesedéshez vezet.
  • Rosszabb esetben a vizesedés következtében penészedni kezdenek a falak, ami nem csak csúnya, hanem egészségtelen is.
  • Bizonyos helyzetekben ez a nedvesedés akár a falak szerkezetére is kihathat, a vályogot például súlyosan meggyengítheti.
  • A rosszul elkészített szigetelés leeshet a falról, de ha fent is marad, nagy eséllyel nem lesz olyan hatékony, mint amilyennek lennie kellene.
  • Ha nem látod el a szigetelt felületet megfelelő védelemmel, akkor hamar megsérülhet, ez pedig nem csak esztétikai probléma lesz, hanem a rendszer hatékonyságán is érezni fogod.

 

A hőszigetelés kiépítésénél nagyon fontos a szaktudás és a precizitás, hiszen ennek a rendszernek több évtizeden át kell helytállnia. Ha nem vagy biztos abban, hogy Te magad is el tudod készíteni, akkor mindenképp hívj egy kivitelezőt, kérdés esetén pedig fordulj bátran szaktanácsadónkhoz!

 

Link