Blog › Nemesvakolat színek: Mik a trendek 2024-ben?
Milyen nemesvakolat színek érhetők el manapság? Hogyan változtak a trendek az utóbbi időkben, és mi alapján érdemes kiválasztanod a számodra tökéletes árnyalatot? Nézzük meg, hogyan lesz kívülről is gyönyörű színű otthonod, és mi az, amire nem árt odafigyelned, mielőtt vásárlásra adod a fejed!
A színskála (vagy színspektrum) egy olyan rendezett sorozat, amely különböző színeket foglal magába, rendszerint fokozatos átmenettel a spektrum egyik végpontjától a másikig. A színskála kifejezést gyakran használják arra, hogy bemutassák, hogyan változnak a színek egymás között, például a világosabbtól a sötétebb árnyalatokig, vagy egyik alapszíntől egy másikig (például a piros és a kék között).
A színskálák életünk rengeteg pontján felbukkannak, pedig gyakran tudomást sem veszünk róluk. Fontos szerepük van szinte minden ruha, bútor vagy használati tárgy gyártásában, az összes nyomdai anyag elkészítésében, a fodrászatban, na meg persze az építőiparban is.
Minden vakolat típusnál fontos kérdés a szín, ezért érdemes jól átgondolni, milyet is érdemes választani.
Az épületek külső színezésével a történelem során majdnem mindig óvatosan bántak, mindig is jellemző volt erre egyfajta visszafogottság és természethű megközelítés, ezért nem meglepő, hogy az országot járva szinte minden településen a fehér, a világos sárga, a halvány szürke és a világos barna árnyalatok dominálnak.
Időnként persze találkozhatunk egy-két élénk megoldással: pirossal, vörössel, neon zölddel, vagy éppen citromsárgával, ezeket az épületeket azonban igen gyakran a számunkra retró korszaknak számító 80-as, 90-es években vakolták, amikor széles körben elérhetővé váltak az erős színezésre alkalmas anyagok.
Az időszakos fellángolást követően a természetesség visszavette az uralmat – és őrzi is a mai napig. 2024-ben az enyhe barnás árnyalatok talán a legnépszerűbbek, lekörözve más pasztell színeket, de a szürke és a nagyon halvány sárga sem marad le sokkal mögötte.
Sokak számára ma az egyszerűség, a letisztult elegancia számít fontosnak, és nem nyúlnak bátran az árnyalatokhoz, ez pedig nem csak a homlokzatokra igaz, hanem sokszor a belső terekre is, vagy éppen a bútorokra és más használati tárgyakra.
Nemesvakolat színeknél az sem mindegy, milyen típusú épületre és milyen épületrészre kerül majd az anyag. Nézzük meg, hová milyen árnyalatokat választanak ma szívesen.
Homlokzatok színezésénél a már korábban említett barnás, halvány sárgás és szürkés árnyalatokat választják a leggyakrabban, mivel ezek visszafogottságot, egyszerűséget sugároznak. Kellemesen kombinálhatók a legtöbb tetőfedő anyag színével, és általában az utcaképbe is tökéletesen illeszkednek.
Manapság viszonylag ritkán látni új vakolatú épületeken erős, élénk árnyalatokat, de persze ilyen anyagot is választhat az, akiben van egy kis bátorság.
A lábazati vakolatok színét majdnem minden esetben a homlokzat árnyalatához igazítják, de ez a terület szinte mindig sötétebb színt kap. Gyakran használnak sötétbarnát, erős szürkét, vagy akár méregzöldet is erre a célra, aminek nem csak esztétikai oka van. Az épület lábazata közvetlenül érintkezik a talajjal, ami azt jelenti, hogy jobban ki van téve a sérülésnek és a piszoknak, mint más falrészek, a sötétebb felületen pedig ezek kevésbé látszódnak meg.
A legtöbb családi háznál a korábban már említett, természetes árnyalatokat részesítik előnyben, 2024-ben már kifejezetten ritka, hogy valaki élénk színt válasszon erre a célra.
Régi parasztházak felújításához, vagy új, hagyományőrző épületek vakolásához szinte kivétel nélkül minden esetben fehér vakolatot használnak, mivel ez adja meg a házak korhű jellegét.
Az épület homlokzatának megjelenését nem csak annak színe befolyásolja, hanem a választott struktúra is, hiszen ez a kettő szempont egyben határozza meg a végső küllemet.
Kapart struktúrájú vakolattal lehet a legtöbb épület esetében találkozni, ami a legegyszerűbben úgy írható le, hogy egységesen göröngyös. Nem láthatók a felületben sem vonalak, sem sávok, sem más egyedi mintázat, ezért nagyon sokan a mai napig ezt a megoldást részesítik előnyben.
A vakolatban található szemcsék ilyen esetben szinte teljesen egyenletesen oszlanak el az anyagban, ami a homogén végső megjelenés alapja.
Azokra a vakolatokra, melyekből ki lehet alakítani dörzsölt (gördülőszemcsés) struktúrát, jellemző, hogy a sok, viszonylag apró szemcse mellett kevés nagyobb szemcse található az anyagban, nem egységes eloszlásban. Dörzsölés során ezek a méretesebb részecskék apró árkokat hagynak a felületben.
A végső megjelenés ilyen esetben nagyban függ a dörzsölés irányától, ki lehet alakítani vízszintes hatású vonalakat, függőleges megjelenést, vagy akár körkörös formákat is.
Leggyakrabban a hagyományos struktúrák mellett döntenek a tulajok, de előfordul, hogy valaki érdekesebb homlokzatra vágyik. Ilyenkor sincs veszve semmi, a megfelelő szerszámokkal és tudással akár szinte művészeti alkotások is varázsolhatók egy-egy falra.
Fontos, hogy a végső struktúrát nem csak az eldolgozás stílusa határozza meg, hanem már maga a vakolat is, ezért alaposan gondold át, milyen felületre vágysz, mielőtt leadnád rendelésed!
Talán ez a legfontosabb szempont, amikor választani készülsz, hiszen végül is neked kell imádnod otthonod megjelenését, nem a szomszédoknak. Ne félj az élénk, egyedi színektől sem, ha nem vagy egy pasztell rajongó: hidd el, nem dől össze a világ, ha kicsit máshogy döntesz, mint a többiek.
Ha fontos számodra a harmonikus megjelenés, akkor mindenképp vedd figyelembe, milyen épületet készülsz vakolni. Egy régi parasztházhoz nem feltétlenül illenek a neon színek, egy modernebb családi ház esetében pedig a hófehér falak lehetnek ridegek.
Bizonyos környékeken egyáltalán nem is szabad az utcaképtől jelentősen eltérő színt választani, hiszen egy település, városrész megjelenését változtatod meg vele. Erről érdemes megkérdezned az illetékes hatóságokat!
Találd meg azt az árnyalatot, ami a legközelebb áll a szívedhez, hogy hosszú éveken keresztül imádd otthonod! Hogy könnyebben el tudd képzelni, milyen szín mutatna jól falaidon, használd színtervező programunkat!