Blog › Mi a salétromos fal: kialakulása, veszélyei, megoldások
A salétromos fal egy átnedvesedett, fehér sókivirágzással borított szerkezeti része az épületnek, ami nem csak a ház esztétikáját rombolja, hanem akár a benne élők egészségét is. A problémát leggyakrabban a falak utólagos vízszigetelésével és a vakolat cseréjével lehet megoldani, de nézzük meg ezt a témát részletesebben! Meg fogjuk vizsgálni, mi az a salétrom, mi okozza a kialakulását, hogyan előzhető meg és milyen módszerekkel lehet felszámolni a helyzetet!
„Salétrom” kifejezés alatt ebben a kontextusban azt a fehér, porszerű réteget értjük, ami a huzamosabb ideig nedves falak felületén csapódik ki. Ez egyfajta só, ásványi anyag, ezért is „sókivirágzás” a jelenség másik neve. A salétromos fal sajnos nem szép, de még ez a legkisebb probléma vele. Nézzük meg, mitől alakulhat ki ez a kellemetlen állapot!
Fontos tudni, hogy a salétromosodás hátterében szinte minden esetben a víz áll, jobban mondva a falak vizesedése. Ideális esetben egy épület felhúzásakor a falak alá vízszigetelés kerül, ami megakadályozza, hogy a talaj irányából nedvesség szívódjon a szerkezetbe.
Ilyen réteget ma már kötelező alkalmazni, de sajnos számos esetben így is kimarad, vagy egyszerűen rosszul kerül beépítésre, régi épületekben pedig legtöbbször egyáltalán nem is foglalkoztak ezzel a témával.
A hiányzó vagy rossz vízszigetelés pedig már meg is ágyaz a salétromosodásnak. Na de pontosan miért? Hát azért, mert a talajban lévő víz szigetelés nélkül, akadálytalanul vándorolhat a falba, elérve akár a másfél méteres magasságot. Az állandóan nedves szerkezetből a víz párologni is fog, az oldott ásványi sók azonban nem tűnnek el, hanem fehér réteget képezve megmaradnak. Ez a folyamat egészen addig ismétli magát, amíg a szigetelés kijavításra/pótlásra nem kerül, így igen vastag salétrom réteg alakulhat ki, a falban pedig nagy károk keletkezhetnek.
A salétromos falakkal nem csupán az a gond, hogy kevésbé esztétikusak. Sajnos ettől sokkal több forog kockán!
A salétromos fal kijavítása szinte minden esetben a falak alatti vízszigetelés pótlásával kezdődik, ehhez pedig az injektálás a leggyakrabban alkalmazott módszer. Ennek az a lényege, hogy a padlószint közelében lyukakat fúrnak a falba, majd megfelelő, folyékony anyagokat juttatnak a szerkezetbe. Az injektáló szer kötés (térhálósodás) után vízzáró réteget képez, amin az alulról érkező nedvesség már nem jut át. Ezen kívül lemezbeütéssel is készül ilyen szigetelő réteg, de ehhez speciális szerszámokra van szükség.
Ezzel együtt igen gyakran alkalmaznak úgynevezett szárítóvakolatokat is. Ezek segítik a falak gyorsabb kiszáradását, ugyanakkor kevésbé hajlamosak az oldott sók miatti károsodásra. Fontos, hogy ezeket csak kiegészítésként érdemes használni, mivel az alapvető problémát nem oldják meg.
Most pedig nézzünk meg pár konkrét terméket!
Ez egy nagyon híg, könnyen feldolgozható injektáló anyag, ami vízálló réteget képez a falazatban. Előnyös tulajdonsága még, hogy megszilárdítja a károsodott szerkezetet. Felhasználásra készen szállítjuk ki, így egészen gyors vele a munka, kiszerelés tekintetében pedig az 5 literesből és a 30 literesből választhatsz.
A Murexin IS 48 injektáló szett magában foglalja az imént említett Murexin IM 55 felhasználásra kész, könnyen alkalmazható injektáló szert (10 db, 0,55 kg/db), illetve 10 db szívósarkot, amit a falazatba kell helyezni a vízszigetelés elkészítése közben.
Ez az anyag régi és új, tömör téglákból és/vagy kövekből épült, nedves talajon vagy vízfolyások közelében álló falazatok, illetve vegyes tégla, kő, tufa, beton vagy pórusbeton falak szigetelésére használható. A Mapestop oldószermentes, amelyet felhasználás előtt ivóvízzel (1 tömegrész Mapestop-hoz 15-19 tömegrész ivóvíz) kell hígítani. Nagyon mélyre be tud hatolni a nedves falazatba, és az ott lévő vízzel reakcióba lépve hatékony és tartós vízzáró réteget képez.
Ez a vakolat kül- és beltéren is használható, ellenáll a sókivirágzásnak és a mállásnak. Tégla, kő és tufa szerkezetek javítására alkalmas, amennyiben a talaj irányából érkező nedvesség tett kárt bennük. Fontos, hogy ez az anyag ugyan segíti a falak gyorsabb száradását és a salétromosodás elkerülését, de az alap problémát nem oldja meg.
Ez az anyag használható kül- és beltéri alapvakolatként, lábazati vakolatként és pince vakolatként tégla, kő vagy beton falakon. Engedi a falak gyors száradását, sokáig ellenáll a sókivirágzásnak és a nedvességnek. Végső bevonatként is alkalmazható, nem feltétlenül szükséges rá további réteg.
A salétromos fal javításánál először is a vízszigetelés javításával, ennek anyagköltségével és munkadíjával kell számolni. Ezek után lehet a vakolat javításával, ennek a költségeivel foglalkozni. Hogy ez összesen mennyibe kerül, azt nehéz meghatározni, függ a választott anyagoktól, a terület méretétől és a kivitelezőtől is. Összességében folyóméterenként 8-16 000 Ft-ba is kerülhet a munka, a fal vastagságától és a választott anyagoktól függően.
Reméljük, hogy tudtunk segíteni, jó munkát kívánunk!