Blog › Milyen a jó térkő rétegrend? Miért fontos ez?
Ha járdák, kerti utak, parkolók vagy terek építését tervezed, könnyen lehet, hogy szükséged lesz a tökéletes térkő rétegrend receptjére, hiszen ez a népszerű burkolat típus is csak akkor lesz időtálló és szép, ha minden rendben zajlik kivitelezés közben. Nézzük meg, mire kell odafigyelni és mit érdemes tudni ezzel kapcsolatban!
Szinte bármilyen felújítási, építkezési munkába is kezdesz, az adott feladathoz majdnem biztos, hogy tartozik egy ideális rétegrend. Ez leginkább a szükséges anyagok felhasználási sorrendjét jelöli, egyszerűen kifejezve azt, hogy mit kell először alkalmazni, majd arra milyen további anyagok kerülnek.
A térkő rétegrend ennek megfelelően azt határozza meg, milyen anyagok milyen sorrendben kerülnek a térkő elemek alá, de többféle eljárás is létezik, attól függően, milyen terhelést kell elviselnie az elkészült felületnek.
Ha térkövezni készülsz, nagyon is érdemes megkérdezned egy szakembert arról, milyen rétegrendet ajánl, ugyanis ő pontosan tudja, milyen terhelés mellé mi lesz az ideális. Egy szakember rengeteg praktikus tanáccsal láthat el, még akkor is, ha a munka lényegi részét te magad akarod végezni.
Szaktanácsadónkkal például bátran felveheted a kapcsolatot, ha kérdés merül fel benned, szívesen segít bármiben.
Az egyik, első számú anyag maga a talaj, amire az egész rendszer kerül, ez pedig legtöbbször adott, ott van a helyszínen. Minden esetben szükség van ezen kívül zúzott kőre, gyakran ennek két különböző típusára, hogy a fagyásgátló és a teherhordó réteg is tökéletes legyen.
Bizonyos esetekben erre kerül egy polimer homokból készült, merev réteg, máskor azonban ez kimarad, és a folyami homok ágyazóréteg következik. Természetesen a legfontosabb elem maga az okosan kiválasztott térkő, illetve a fugázáshoz használandó homok, vízzáró rendszer esetén polimer fugázó, polimer homok.
Közel sem mindegy, milyenek a körülmények azon a területen, ahová a térkövet tervezed. Fontos felmérni a talaj minőségét és típusát, hiszen nem mindegyik képes ugyanolyan alátámasztást biztosítani a burkolatnak. Ezen kívül lényeges a felület alapvető lejtése, mivel a víz elvezetését ez alapján tudják megtervezni és kivitelezni.
A talaj alatt futó vezetékek helyzetét is érdemes pontosan meghatározni, mivel egy-egy meghibásodás során a fölé épített térburkolat is sérülhet. Fontos tisztában lenni ezzel, ha pedig lehetséges, ezeket a területeket nem árt térkő nélkül hagyni.
A helyszíni felmérést minden esetben érdemes szakemberre bízni, aki pontosan tudja, mit lát. Laikusként Te talán észre sem veszed azokat a nagyon fontos tényezőket, amik akár a szükséges térkő rétegrendet is meghatározhatják.
Vízáteresztő rétegrendet akkor lehet választani, ha a talaj kellően erős szerkezetű ahhoz, hogy stabil alátámasztást biztosítson a térköveknek. Lényege ennek a megoldásnak az, hogy a rétegeken szépen átszivároghat a csapadék, nem áll meg a felületen, de felfagyást sem okoz.
Elkészítéséhez először is ki kell ásni egy legalább 30 cm mély tükröt, a talajt pedig tömörítjük, döngöljük. Ezek után jön egy réteg zúzott kő, ami fagyvédő funkciót lát el, majd a finomabb kavics, ami teherhordó felületként működik. Az ágyazóréteg általában homok, ebbe kerül a térkő, amit szintén homokkal fugázunk.
A különböző rétegek közé érdemes geotextíliát is fektetni, de legalább az ágyazóréteg alá célszerű ilyen anyagot használni, hogy magasabb legyen a rendszer teherbírása.
Nagyon fontos, hogy a kiásott tükör eléggé mély legyen, a talajt pedig megfelelő mértékben tömörítsd, különben a térkő teherbírása gyengébb lesz és akár meg is süllyedhet a felület.
Vízzáró térkő rétegrendet akkor kell választani, ha a talaj nem képes tartós alátámasztást biztosítani a térkőnek, vagyis várható, hogy nedvesség hatására még tömörítés után is megsüllyedne, elmozdulna.
Az első lépések ilyenkor nem változnak: ki kell ásni a megfelelően mély alapot, tömöríteni kell, majd jöhet a zúzott kő réteg. Ezek után azonban polimer homokot kell alkalmazni, ami nedvesség hatására vízzáróvá válik. Erre a rétegre kerül az ágyazáshoz használandó homok, a térkő, majd a fuga, aminek szintén vízzárónak, jellemzően a korábban már említett polimer homoknak kell lennie.
Ennél a típusú kivitelezésnél nagyon fontos, hogy a fugák is vízzáró anyagból készüljenek, illetve hogy a víz elvezetése szakszerűen legyen megoldva, hiszen könnyedén megállhat a felületen, ami télen-nyáron problémát okozhat.
Az ideális térkő rétegrend kiválasztásához fontos ismerni a területre jellemző talaj típusát, illetve a várható terhelést. Egy-egy talaj tömörítés után szinte már alig mozdul el vagy zsugorodik, nedvesség hatására sem változik a mérete, így tökéletes alátámasztást nyújthat a térkövezett felület számára.
Más talajok számára azonban nem elég a döngölés, sajnos az idő múlásával és nedvesség hatására sokat süllyedhet, így erősebb alapot kell kialakítani a térkövek számára.
Alacsony terhelés mellé, például egy családi ház kerti járdájához sokkal valószínűbb, hogy a hagyományos, vízáteresztő rétegrend is tökéletes lesz, mint mondjuk egy olyan parkolóhoz, ahol akár teherautók, kamionok is közlekedhetnek.
A talaj adottságait és a terhelést együtt kell vizsgálni ahhoz, hogy jól tudj választani, ez pedig nem is olyan egyszerű. Erősen ajánlott szakember véleményét kérni, főleg nagyobb léptékű projektek esetén!
A térkő rétegrend olyan, mint egy épület alapja: ha nincs jól meghatározva, minden bukik. Ha nem az ideális rendszer mellett döntesz, vagy kihagysz valamilyen anyagot, akkor könnyen előfordulhat, hogy a térkő felfagy, megreped, sérül, vagy éppen megsüllyed, eldeformálódik a felület.
Hibás kivitelezés esetén a problémák hamar jelentkezhetnek, ami egyrészt csúnya látványt nyújt, másrészt veszélyes is lehet a járókelők, autósok biztonságára nézve.
Igazán súlyos esetben a terület használhatatlanná válhat addig, amíg fel nem szeded a térkövet és helyre nem hozod az alapot.
Térkövezni nem számít kifejezetten bonyolult munkának, de van pár pontja, aminél súlyos hibákat lehet elkövetni. Az a legjobb, ha szakember segítségét kéred a rétegrend meghatározásához!